کلیاتی در مورد هوش و خلاقیت           
                                                         
                                                    

babazi

شما لازم نیست ضریب هوشی بالایی داشته باشید تا خلّاق بشوید. این اشتباه مرسومی است که مفهوم هوش را با مفهوم خلاقیت یکی بدانیم.
تفاوت در کجاست؟هوش و خلاقیت چه تفاوت‌هایی دارند؟


تفاوت در کجاست؟هوش و خلاقیت چه تفاوت‌هایی دارند؟
هر نوع فعالیتی که مستلزم ابتکار و تخیل باشد، می‌تواند به عنوان فعالیت خلاقانه مورد توجه قرار گیرد.
هوش را می‌توان نیروی سازگاری انسان با محیط دانست.
 رابطه خلاقیت و بازی:
 همه‌ی ماها با توانایی خلاقیت به دنیا می‌آئیم اما، به وجود آوردن شرایط مناسب به منظور حمایت از تلاش‌های خلاقانه در دوره‌های مختلف زندگی‌مان(از کودکی تا بزرگ‌سالی) است که خلاقیت را در ما پرورش می‌دهد.
 تفکر خلاق در خلاء صورت نمی‌گیرد بلکه نیاز به محرک دارد. خصوصاً در مورد کودکان، محرک باید چیزی باشد که هم‌زمان کنجکاوی و علاقه آن‌ها را برانگیزد. بنابراین یکی از بهترین محرک‌ها برای خلاقیت، بازی‌های فکری هستند.
 کودکانی که از خلاقیت و نیروی تخیل بیش‌تری برخوردار هستند می‌توانند مبدع و آفریننده باشند و با قدرت خلاقه‌ی خود به بازی‌ها جهت دهند و آن‌ها را برحسب ذوق خود جذاب‌تر کنند.
 کودک در موقعیت‌های غیر رسمی و در طی بازی‌ها هرچه بیش‌تر ایده پردازی کند در پیدا کردن راه حل‌ها برای مسائل واقعی و مهم زندگی راحت‌تر خواهد بود.
رابطه هوش و بازی‌های فکری:
 گرچه میزان هوش افراد تا حد زیادی تحت تأثیر کدهای ژنتیکی آن‌هاست، اما می‌توان با تمرین دادن ذهن، بهره برداری از هوش را تا بیش‌ترین حدی که ژنتیک و فیزیولوژی مغز اجازه می‌دهد؛ افزایش داد.
از آن‌جا که هوش برآیندی از مهارت‌های ذهنی مختلف است، با پرورش این مهارت‌هاست که می‌توان هوش افراد را تا حدی افزایش داد.
بازی‌های فکری یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش این مهارت‌ها در افراد هستند چرا که هدف اصلی بازی، لذت بردن است و در کنار لذت و تفریح است که بازیکنان به مهارت دست می‌یابند. به همین دلیل نه خسته‌کننده است و نه جنبه اجبار دارد.تاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/۱٦ | ٧:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()