کودک درون مبحثی مهم در روانشناسی است که در درمان رفتارهای ناهنجار، عادات و اضطراب های به جا مانده از دوران کودکی به روانشناسان کمک می کند. کودک درون، بخشی از وجود ماست که گاهی ناسازگار است و گاهی دوست دارد بچگی کند و مانند یک بچه پرنشاط و سرزنده دست به هیجاناتی بزند که ظاهرا با منطق و استدلال سازگاری ندارد. کودک درون عاشق بازی، شادی، شوخی و سبکسری است ولی بیشتر اوقات والد آگاه، جدی و دارای رفتار تکلیف گرا بر او مسلط می شود و اجازه نمی دهد خود را نمایان کند که در این صورت بلوغ عاطفی شخص رشد نمی کند.

 

 

● مشاهده کودک درون

برای اینکه کودک درون خود را شناسایی کنید خود را در موقعیتی آرام قرار داده و چشم هایتان را ببندید، ۳۰ دقیقه خود را در کودکی بین سه تا هشت سال تصور کنید. خود را شکل این کودک و ابتدا در تبادل با اعضای خانواده و سپس در ارتباط با همبازی های تان که در همسایگی یا مدرسه شما هستند، ببینید. توجه کنید چگونه به اعضای خانواده عکس العمل نشان می دهید و با دوستان و همبازی های خود کنار می آیید و از بازی با آنها لذت می برید یا نه. سرانجام خود را در محیط خانواده تصور کنید. آیا شما شاد و پرانرژی و هیجان زده هستید و از زندگی لذت می برید؟ آیا شما جدی، غمگین و ناامید از زندگی هستید؟ اگر کودکی غمگین و جدی هستید سعی کنید آخرین تجربه شادی را که به عنوان یک کودک داشتید، به یاد آورید. این آخرین خاطره از شما به عنوان کودک شاد (کودک درون) است که در درون شما وجود دارد تا از عهده استرس برآید. ما می توانیم به کودک درون خود بگوییم در زندگی خیلی جدی و سختگیر نباشد و به اشتباهاتش بخندد و سعی کند از چیزهای کوچک در زندگی لذت ببرد.

 

بقیه در ادامه مطلب

 

 

 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۳/۱٦ | ٢:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()

  جمله معروفی هست که «اگر زن خانه مریض شود، همه اعضای خانواده مریض می‌شوند.» این جمله به سادگی نقش موثر زن خانواده در حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها را نشان می‌دهد. از آنجایی که معمولا مدیریت خورد و خوراک خانواده بر عهده زنان است، خلاقیت و مهارت آنها کمک زیادی به سلامتی و پیشگیری از بیماری و یا درمان موثرتر و ساده‌تر بیماری‌های رایج خواهد کرد. در این مطلب تعدادی از نکات کاربردی مهم را تقدیم‌تان می‌کنیم.
 

مقابله با بیماری‌ها:

- تشخیص زمان شیوع بیماری‌های خاص، به عنوان مثال بیماری و با در فصل گرم، شناسایی علائم بیماری، راه‌های انتقال بیماری و پیشگیری و درمان باعث می‌شود علاوه بر پیشگیری از گسترش بیماری در میان اعضای خانواده؛ خانم خانه در ریشه‌کنی بیماری در خانواده و جامعه تأثیر‌گذار باشد. این کار به وسیله شستشوی درست میوه و سبزی، برنامه‌ریزی جهت استحمام مرتب با فواصل کوتاه در کودکان و بزرگسالان خانواده (به ویژه در فصل تابستان) و شستشوی لباس‌ها، عدم استفاده از یخ‌های قالبی، تغذیه کودکان و نوزادان با بطری استرلیزه و استفاده از آب سالم و جوشیده؛ شدنی است.

- با آموزش کودکان جهت شستن دست بعد از برگشت از مدرسه، دستشویی، خوردن غذا و خرید نکردن مواد غذایی غیربهداشتی از فروشندگان دوره‌گرد می‌‌توان از خطر وارد شدن میکروب به بدن کودکان و در نهایت داخل خانواده پیشگیری کرد.

- با ورود به فصل زمستان، پوشیدن لباس‌های گرم به ویژه در روزهای برفی و تعویض لباس‌های خیس شده از باران و برف زمستانی به محض ورود به خانه، راهی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی است.


- به جای استفاده از داروهای شیمیایی برای درمان سرماخوردگی می‌توان از دم‌نوش‌های گیاهی استفاده کرد. دم‌کرده آویشن برای پیشگیری از سرماخوردگی تأثیر‌گذار است.

- استفاده از مواد خوراکی سالم و عدم استفاده از فست‌فودها و غذاهای کنسروی،‌ نوشابه‌های گازدار و یا آب‌میوه‌هایی که حاوی شکر بالا و مواد افزودنی هستند؛‌ راهی برای پیشگیری از استرس روزانه است. مواد غذایی که حاوی افزودنی‌های خوراکی است اگر چه تاریخ مصرف را افزایش می‌دهد، اما با وجود مواد شیمیایی و ماندگار در بدن و به صورت بلندمدت عوارضی را بدنبال دارد.

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۳/۱۳ | ٤:۳٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()