بررسی پرستاران دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان داد که برای دستیابی به خودپنداره بهتر کودکان سالم و بیمار و در نتیجه تحویل افراد سالم به جامعه بهتر است، بازی گروهی به عنوان یک روش تفریحی – درمانی در بیمارستان ها برای تقویت عزت نفس و رشد و تکامل کودک استفاده شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور، محققان در زمینه مسائل روانشناختی کودکان به بررسی چگونگی تاثیر بازی گروهی روی افسردگی، خودپنداره و اضطراب و... در کودکان بیمار و کودکان در شرایط روحی روانی خاص پرداخته اند.

نتایج تحقیقات در این زمینه نشانگر وجود رابطه معناداری بین انجام بازی گروهی و افزایش سطح خودپنداره، کاهش سطح اضطراب، افسردگی و نقش تعیین کننده آن در بهبود خودپنداره کودکان است.ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/۸/٢٤ | ٥:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()

                                                                                   

             
 

در یک شهربازی پسرکی سیاهپوست به مرد بادکنک فروشی نگاه می کرد که از قرار معلوم فروشنده مهربانی بود.
بادکنک فروش برای جلب توجه یک بادکنک قرمز را رها کرد تا در آسمان اوج بگیرد و بدینوسیله جمعیتی از مشتریان جوان را جذب خود کرد .

سپس بادکنک آبی و همینطور یک بادکنک زرد و بعد ازآن یک بادکنک سفید را رها کرد.
بادکنک ها سبکبال به آسمان رفتند و اوج گرفتند و ناپدید شدند.

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٧ | ۸:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()

                                                                                                                

 

اکثر کودکان اینترنت را ابزاری برای سرگرمی میدانند نه برای کسب آگاهی، از همین رو خطری که کودکان را تهدید می کند بسیار بیشتر است چون نمیدانند چه میخواهند و به کجا می خواهند بروند .


اینترنت از نظر کودکان چیست؟
اکثر کودکان اینترنت را ابزاری برای سرگرمی میدانند نه برای کسب آگاهی، از همین رو خطری که کودکان را تهدید می کند بسیار بیشتر است چون نمیدانند چه میخواهند و به کجا می خواهند بروند و این ناآگاهی باعث نگرانی بیشتر والدین خواهد شد در نتیجه به نظر میرسد که اگرکودکان بدانند که به کجا می خواهند بروند پس احتمال خطر کمتر میشود که در ادامه به آن میپردازیم .


والدین و اینترنت

شاید بیشترین استفاده والدین از اینترنت بخاطر سرگرمی باشد به همین دلیل اهمیت استفاده اینترنت توسط کودک را درک نکرده واینترنت را برای کودک مناسب ندانند. با شناساندن مزایای اینترنت به والدین این مشکل نیز حل خواهد شد و خود والدین جهت حل مشکلاتی که برای کودکان وجود دارد اقدام خواهند کرد .امروزه فناوری اطلاعات و وسایل نوین ارتباط (رایانه،اینترنت،ویدئو،سی دی های صوتی و تصویری و در اقصی نقاط دنیابه عمق خانواده راه یافته و ورود آنها بسته به میزان آگاهی والدین ،مربیان و دیگر اعضای خانواده از این پدیده ها ، موجب تحکیم یا انحطاط کانون خانواده خواهد شد.

بقیه در ادامه مطلب


 ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۱٠ | ٦:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()

                         

 دست‌ها و انگشتان از جمله اعضای اصلی بدن کودکان است که در رشد و پیشرفت ذهنی آن‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. والدین می‌توانند به راحتی به کمک بازی با انگشتان نه‌تنها فرزندشان را سرگرم کنند بلکه حس‌های آن‌ها را تحریک‌کرده و سبب پیشرفت بهترشان شوند. این بازی‌ها به‌طور حتم برای فرزندتان جالب خواهد بود.

* اومد و اومد و اومد...

به کمک 2 انگشت اشاره و وسط نقش حیوانی 2 پا را بازی کنید که آرام‌آرام روی دست کودک‌تان بالا می‌رود تا به گردن او می‌رسد و در نهایت زیر گردن یا پهلوهای او را قلقلک می‌دهد. همراه با حرکات انگشتان می‌توانید از واژه اومد و اومد و اومد استفاده کنید تا فرزندتان به حرکت دست شما توجه کند.

* سلام خانم.... سلام آقا
   
     

بقیه در ادامه مطلب                     ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/۸/۳ | ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ابوالفضل استواری | نظرات ()